SIT8208AC-2F-33S-50.000000Y is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
50 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT8208AC-2F-33S-50.000000Y
DigiKey Part Number
SIT8208AC-2F-33S-50.000000Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AC-2F-33S-50.000000Y
Description
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS LV
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIT8208AC-2F-33S-50.000000Y Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
33mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)