SIT8008AI-72-33E-8.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8008AI-72-33E-8.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008AI-72-33E-8.000000
Description
MEMS OSC XO 8.0000MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
HCMOS, LVCMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
4mA