SIT8008AI-22-33S-60.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8008AI-22-33S-60.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008AI-22-33S-60.000000
Description
MEMS OSC XO 60.0000MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
60 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
4.5mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)