SIT5356AICFP-25VT-40.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT5356AICFP-25VT-40.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5356AICFP-25VT-40.000000
Description
MEMS OSC VCTCXO 40.0000MHZ
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz VCTCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.5V 10-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.5V
Absolute Pull Range (APR)
±6.25ppm
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Output
Clipped Sine Wave
Height - Seated (Max)
0.042" (1.06mm)