SIT5156AECFA-28VT-10.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT5156AECFA-28VT-10.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5156AECFA-28VT-10.000000
Description
MEMS OSC VCTCXO 10.0000MHZ
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz VCTCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.8V 10-SMD, No Lead
Category
Frequency Stability
±1ppm
Mfr
Absolute Pull Range (APR)
±6.25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
57mA
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Output
Clipped Sine Wave
Height - Seated (Max)
0.042" (1.06mm)
Voltage - Supply
2.8V