SIT5000AI-3E-33N0-40.000000Y is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
40 MHz TCXO LVCMOS Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
Replacing Crystal technology with MEMS Oscillators
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT5000AI-3E-33N0-40.000000Y
DigiKey Part Number
SIT5000AI-3E-33N0-40.000000Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT5000AI-3E-33N0-40.000000Y
Description
MEMS OSC TCXO 40.0000MHZ LVCMOS
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±5ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
33mA
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Voltage - Supply
3.3V