SIT1618BA-72-33N-40.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT1618BA-72-33N-40.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1618BA-72-33N-40.000000
Description
MEMS OSC XO 40.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1618BA-72-33N-40.000000 Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Type
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)