SIT1602AI-33-33E-60.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT1602AI-33-33E-60.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602AI-33-33E-60.000000
Description
MEMS OSC XO 60.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
60 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT1602AI-33-33E-60.000000 Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
4.5mA
Supplier Device Package
4-PQFN (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)