TCSD-10-D-08.50-01-N-R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for TCSD-10-D-08.50-01-N-R is not available
TCSD-10-D-08.50-01-N-R
DigiKey Part Number
TCSD-10-D-08.50-01-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-10-D-08.50-01-N-R
Description
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Detailed Description
20 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.708' (215.90mm, 8.50")
EDA/CAD Models
TCSD-10-D-08.50-01-N-R Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.708' (215.90mm, 8.50")
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)