SEAM-50-01-S-06-1-RA-GP-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Samtec Inc.
In Stock: 173
Datasheet
In Stock: 0
300 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount, Right Angle Gold
SEARAY
SEAM-50-01-S-06-1-RA-GP-TR
DigiKey Part Number
SEAM-50-01-S-06-1-RA-GP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-01-S-06-1-RA-GP-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 300P R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAM-50-01-S-06-1-RA-GP-TR Models
Category
Number of Rows
6
Features
Board Guide, Mating Flange
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Height Above Board
0.311" (7.90mm)
Number of Positions
300
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)