SEAM-50-01-L-06-2-RA-GP-TR
DigiKey Part Number
SAM14468TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14468CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-01-L-06-2-RA-GP-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 300P R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEAM-50-01-L-06-2-RA-GP-TR Models
Category
Number of Rows
6
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide, Mating Flange
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Height Above Board
0.311" (7.90mm)
Number of Positions
300
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)