SEAM-50-01-L-08-2-RA-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
400 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount, Right Angle Gold
SEARAY
SEAM-50-01-L-08-2-RA-TR
DigiKey Part Number
SEAM-50-01-L-08-2-RA-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-01-L-08-2-RA-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 400P R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAM-50-01-L-08-2-RA-TR Models
Category
Number of Rows
8
Features
Board Guide
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Height Above Board
0.411" (10.45mm)
Number of Positions
400
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)