QSS-025-01-L-D-A-LS2-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for QSS-025-01-L-D-A-LS2-TR is not available
QSS-025-01-L-D-A-LS2-TR
DigiKey Part Number
QSS-025-01-L-D-A-LS2-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSS-025-01-L-D-A-LS2-TR
Description
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QSS-025-01-L-D-A-LS2-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Mating Flange
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Height Above Board
0.143" (3.63mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)