QFSS-078-04.25-L-D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 16
156 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
QFSS-078-04.25-L-D
DigiKey Part Number
QFSS-078-04.25-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-078-04.25-L-D
Description
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
QFSS-078-04.25-L-D Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Shielded
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
156
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)