Image for FFTP-07-D-03.85-01-N-R is not available
FFTP-07-D-03.85-01-N-R
DigiKey Part Number
FFTP-07-D-03.85-01-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFTP-07-D-03.85-01-N-R
Description
.050 X .050 C/L TWISTED PAIR FEM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket, Reversed 0.321' (97.79mm, 3.85")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFTP-07-D-03.85-01-N-R Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.321' (97.79mm, 3.85")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Twisted Pair (Round)
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket, Reversed
Cable Termination
IDC
Number of Positions
14
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)