Image for FFMD-17-T-05.50-01-N-R is not available
FFMD-17-T-05.50-01-N-R
DigiKey Part Number
FFMD-17-T-05.50-01-N-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFMD-17-T-05.50-01-N-R
Description
.050 CABLE PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
34 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug, Reversed 0.458' (139.70mm, 5.50")
EDA/CAD Models
FFMD-17-T-05.50-01-N-R Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.458' (139.70mm, 5.50")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug, Reversed
Cable Termination
IDC
Number of Positions
34
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)