FC1-13-02-T-WT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for FC1-13-02-T-WT-TR is not available
FC1-13-02-T-WT-TR
DigiKey Part Number
FC1-13-02-T-WT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC1-13-02-T-WT-TR
Description
CONN FFC 13POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position FFC Connector Contacts, Top and Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FC1-13-02-T-WT-TR Models
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Manufacturer
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Number of Positions
13
Housing Color
Black
Pitch
0.039" (1.00mm)