240-J-P-EP-ST-CM-2
DigiKey Part Number
612-240-J-P-EP-ST-CM-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
240-J-P-EP-ST-CM-2
Description
CONN 2.40MM JACK COMP MNT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4mm (APC-2.4, OS-50) Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Surface Mount Compression
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
240-J-P-EP-ST-CM-2 Models
Category
Frequency - Max
50 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Features
Mounting Hardware
Packaging
Bulk
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Center Contact Material
Copper Alloy
Connector Style
Body Material
Stainless Steel
Connector Type
Jack, Female Socket
Center Contact Plating
Gold
Contact Termination
Compression
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Shield Termination
Screw
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
220 V