RC2012J4R7CS is available for purchase but is not normally stocked.
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 1.760
Direct
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
4.7 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC2012J4R7CS
DigiKey Part Number
1276-5481-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC2012J4R7CS
Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC2012J4R7CS Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)