PRY6-18V-360-1C-F
DigiKey Part Number
2223-PRY6-18V-360-1C-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRY6-18V-360-1C-F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 17A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRY6-18V-360-1C-F Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
13.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.9 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
17 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
4700VA, 476W
Relay Type
Coil Current
20 mA
Coil Resistance
900 Ohms