PR29 18V-S-450-1A-F
DigiKey Part Number
2223-PR2918V-S-450-1A-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR29 18V-S-450-1A-F
Description
18.4 X 10.2 X 15.5 MM, 18 V, 10
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR29 18V-S-450-1A-F Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
12.6 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
0.9 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
4 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
25 mA
Coil Resistance
720 Ohms