63YK220M10X16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.566
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 189
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 20.828
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 730
Chemi-Con
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 481
In Stock: 52
Image for 63YK220M10X16 is not available
63YK220M10X16
DigiKey Part Number
63YK220M10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YK220M10X16
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
63YK220M10X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
490 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
588 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C