63MXC10000MEFCSN35X50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 422
Nichicon
In Stock: 241
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 349
10000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
63MXC10000MEFCSN35X50
DigiKey Part Number
1189-63MXC10000MEFCSN35X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63MXC10000MEFCSN35X50
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63MXC10000MEFCSN35X50 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C