6.3YXG2200M10X23 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 5.883
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.630
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 852
Parametric Equivalent
In Stock: 557
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 441
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 804
2200 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
6.3YXG2200M10X23
DigiKey Part Number
1189-1447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3YXG2200M10X23
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
6.3YXG2200M10X23 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.155 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
42 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C