50PK33MEFC5X11
DigiKey Part Number
50PK33MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PK33MEFC5X11
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
50PK33MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C