50NA1MEFC5X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 31.184
Datasheet
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
50NA1MEFC5X11
DigiKey Part Number
50NA1MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50NA1MEFC5X11
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50NA1MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
12 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
18 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C