450WA2.2MEFC10X9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 998
Datasheet
2.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
450WA2.2MEFC10X9
DigiKey Part Number
450WA2.2MEFC10X9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450WA2.2MEFC10X9
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450WA2.2MEFC10X9 Models
Ripple Current @ Low Frequency
29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
43.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C