450VXR68MEFC25X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 179
Nichicon
In Stock: 233
Datasheet
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
450VXR68MEFC25X30
DigiKey Part Number
450VXR68MEFC25X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450VXR68MEFC25X30
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450VXR68MEFC25X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
742 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C