ELXM451VSN680MQ25S
DigiKey Part Number
565-4878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXM451VSN680MQ25S
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXM451VSN680MQ25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
829.4 mA @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C