450USC68MEFC22X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Upgrade
Direct
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 221
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Nichicon
In Stock: 262
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
450USC68MEFC22X25
DigiKey Part Number
450USC68MEFC22X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450USC68MEFC22X25
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
450USC68MEFC22X25 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
994 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C