380LX680M450H012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.465
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 221
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Nichicon
In Stock: 262
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for 380LX680M450H012 is not available
380LX680M450H012
DigiKey Part Number
380LX680M450H012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX680M450H012
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.93Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.93Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C