450MXC82MEFCSN22X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 75
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 209
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 107
Nichicon
In Stock: 157
Nichicon
In Stock: 228
In Stock: 0
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
450MXC82MEFCSN22X30
DigiKey Part Number
450MXC82MEFCSN22X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXC82MEFCSN22X30
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450MXC82MEFCSN22X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
896 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C