400USC470MEFC30X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 88
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 32
Direct
TDK
In Stock: 549
Direct
Nichicon
In Stock: 66
Nichicon
In Stock: 221
In Stock: 75
Chemi-Con
In Stock: 56
In Stock: 148
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
400USC470MEFC30X45
DigiKey Part Number
400USC470MEFC30X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400USC470MEFC30X45
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400USC470MEFC30X45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.51 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.514 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C