400TXW100MEFC18X30 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 112
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 7.326
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.560
Chemi-Con
In Stock: 12
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
400TXW100MEFC18X30
DigiKey Part Number
1189-1750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400TXW100MEFC18X30
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400TXW100MEFC18X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
740 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.11 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C