400MXT680MEFCSN30X40
DigiKey Part Number
1189-400MXT680MEFCSN30X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXT680MEFCSN30X40
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.856 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C