400MXH470MEFC35X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 116
Upgrade
Chemi-Con
Upgrade
Nichicon
TDK
In Stock: 268
TDK
In Stock: 60
Chemi-Con
In Stock: 200
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
400MXH470MEFC35X30
DigiKey Part Number
400MXH470MEFC35X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXH470MEFC35X30
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400MXH470MEFC35X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.352 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C