400MXC150MEFCSN25X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 174
In Stock: 193
In Stock: 348
In Stock: 87
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
400MXC150MEFCSN25X30
DigiKey Part Number
400MXC150MEFCSN25X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400MXC150MEFCSN25X30
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400MXC150MEFCSN25X30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.232 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C