400HXG150MEFCSN25X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 174
In Stock: 193
In Stock: 348
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
400HXG150MEFCSN25X30
DigiKey Part Number
1189-2798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400HXG150MEFCSN25X30
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
400HXG150MEFCSN25X30 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C