400BXF47M16X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 819
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.305
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.851
Nichicon
Image for 400BXF47M16X20 is not available
400BXF47M16X20
DigiKey Part Number
400BXF47M16X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400BXF47M16X20
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400BXF47M16X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C