35ZL1800MEFCGC16X25 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 98
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Würth Elektronik
In Stock: 107
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 183
In Stock: 115
In Stock: 750
Chemi-Con
In Stock: 500
Chemi-Con
KEMET
1800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
35ZL1800MEFCGC16X25
DigiKey Part Number
1189-35ZL1800MEFCGC16X25CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35ZL1800MEFCGC16X25TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZL1800MEFCGC16X25
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35ZL1800MEFCGC16X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.076 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.46 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C