35YXG100MEFC8X11.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 12.480
Parametric Equivalent
In Stock: 324
In Stock: 178
In Stock: 3
In Stock: 700
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
35YXG100MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-3744-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXG100MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXG100MEFC8X11.5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C