35YXA47MEFC5X11 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.616
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1.145
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 991
Chemi-Con
In Stock: 611
In Stock: 188
Nichicon
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
35YXA47MEFC5X11
DigiKey Part Number
35YXA47MEFC5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXA47MEFC5X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXA47MEFC5X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C