35SJV33M6.3X8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 197
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Upgrade
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 900
Surge
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
35SJV33M6.3X8
DigiKey Part Number
35SJV33M6.3X8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35SJV33M6.3X8
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35SJV33M6.3X8 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
57 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
85.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C