35PJV180MVB8X10.5
DigiKey Part Number
1189-35PJV180MVB8X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-35PJV180MVB8X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35PJV180MVB8X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35PJV180MVB8X10.5
Description
CAP ALUMHYB 180UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 25mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
1.92 A @ 100 kHz
Capacitance
180 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C