350VXS220MEFC22X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 192
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 188
TDK
In Stock: 0
220 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
350VXS220MEFC22X40
DigiKey Part Number
350VXS220MEFC22X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
350VXS220MEFC22X40
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
350VXS220MEFC22X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.39 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.946 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C