400VXH220MEFCSN22X40
DigiKey Part Number
1189-400VXH220MEFCSN22X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400VXH220MEFCSN22X40
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.37 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.918 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C