350USC390MEFC25X40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 24
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
390 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
350USC390MEFC25X40
DigiKey Part Number
350USC390MEFC25X40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
350USC390MEFC25X40
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
350USC390MEFC25X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.14 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.996 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C