315MXC150MEFC22X30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 144
In Stock: 104
Direct
Chemi-Con
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 198
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
150 µF 315 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
315MXC150MEFC22X30
DigiKey Part Number
315MXC150MEFC22X30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
315MXC150MEFC22X30
Description
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
315MXC150MEFC22X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
820 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.148 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
315 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C