25ZL470MEFC10X16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 8.023
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 369
In Stock: 940
In Stock: 933
Direct
Chemi-Con
In Stock: 392
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
25ZL470MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-25ZL470MEFC10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZL470MEFC10X16
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25ZL470MEFC10X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
786.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C