200WXA220MEFC18X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
220 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
200WXA220MEFC18X25
DigiKey Part Number
200WXA220MEFC18X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200WXA220MEFC18X25
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
200WXA220MEFC18X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
602 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
722.4 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C